Uncategorized

Mäng ja kõne areng lapse esimesel elukuul

Rääkisime eelmises postituses põgusalt mängu vajalikkusest ja mänguasjade valikust beebide motoorika ja kõne arengus. Järgmistes postitustes püüame leida vastust küsimusele – kuidas mängida alla aastase lapsega moel, et laps saaks füüsiliselt ja vaimselt harmooniliselt areneda. Kuna esimesel eluaastal teeb laps oma arengus hiigelsuure hüppe – iga järgmine elukuu lisab uusi füüsilisi ja vaimseid oskusi, siis on hea rääkida mängust ja kõne arengust kuude kaupa. Selles postituses tuleb juttu mängust esimesel elukuul.

Toitmise ajal

Esimesel elukuul saab lapsega mängimiseks ära kasutada toitmise aega. Laula vaikselt lapsele, silita ning hoia käest ja sõrmedest. Krooksutamise ajal võib last ettevaatlikult õõtsutada, tantsida, näidata lähiümbrust, nimetades esemeid ja asju.

Virgeajal enne sööki

 Pane laps mängutekile kõhutama ning näita talle kontrastseid värvilisi esemeid ja mustvalgeid pilte. Miks mustvalgeid ja kontrastseid? Uuringud näitavad, et vastsündinu näeb alguses heleda ja tumeda kontrasti või musta ja valget, mõne nädala pärast ka värve. Ole tekil koos lapsega ja mängi peitust (peida oma nägu). Anna talle võimalus haarata kõristeid – haaramine ja asjade suhutoppimine valmistab last ette sõnade ütlemiseks. Kui laps on kõhuli, siis toeta ta jalgu, et ta saaks end edasi lükata.

Mängi näpu- ja varbamänge, mille tulemusel areneb käemotoorika, sõrmelihased ja aju kõnemotoorne keskus. Näiteks, lihtne mäng on sõrmede ja varvaste lugemine: vajutame õrnalt (alustades väiksest sõrmest/varbast) lapse sõrmedele/varvastele ja ütleme 4 korda mamm ja pöial/suur varvas on uba.

Kiiguta last kõhuli ja selili asendis enda käte vahel (toetades pead ja kaela) – niimoodi ta pingutab kõiki lihaseid, areneb tasakaalutunnetus.

Hüpita last (lühidalt) kaenla alt kinni hoides. Sellega arendame toe- ja sammurefleksi, mis on vajalik hilisemaks käima hakkamiseks. Liiga palju ei tohi last jalgadele panna – võib suureneda sirutustoonus, mis segab lapse liikumise arengut.

Hoia last süles

Hoia last süles (või kandelinas), tehes koduseid asju, mis niimoodi on võimalikud ja lapsele ohutud. Süles arenevad lapse lihased ja ta tunneb vanema lähedust. Lastetooli paneme beebit võimalikult vähe, lamades toolis on ta passiivne ja kehatüve lihased ei saa areneda.

Mänguasjad esimesel elukuul

Esimesel elukuul on lapsel vaja vähe mänguasju: ökoloogilisest materjalist mustvalgeid või kontrastsete värvidega väiksesse kätte mahtuvaid kõristeid, närimisrõngaid, pilte, mõned riide-, papiraamatud väheste illustratsioonidega (näiteks, meie “Esimesed sõnad minu ümber”), vannimänguasjad, kellukesed ja ilusa heliga pillid/kõristid.